Poprvé na lymfodrenáži: Moje osobní zkušenost s touto speciální masáží pro redukci celulitidy a hezčí křivky

O speciální masáži známé jako lymfodrenáž jsem samozřejmě již slyšela, četla i psala. Osobní zkušenost jsem však až do nedávna neměla. Nabídku vyzkoušet lymfodrenáž na vlastní kůži od sítě výživových poraden Nutriadapt jsem přijala s nadšením.

Konkrétně jsem navštívila poradnu Nutriadapt na adrese Vodičkova 19, Praha 1 nedaleko Václavského náměstí. První, co mě po příchodu okamžitě zaujalo, bylo moderní, čisté, tiché a velmi příjemné prostředí. Byla jsem mile přivítána provozovatelem pobočky a jako první mi byla nabídnuta káva nebo čaj připravený z jejich vlastní produktové řady.

Krátce o výživových poradnách NUTRIADAPT

NUTRIADAPT je síť výživových poraden poskytující výživový systém zaměřený na řízení hmotnosti, který zohledňuje věk, pohlaví, možnosti stravování, pohyb i individuální chuťové preferenceSpecialisté NUTRIADAPT klienty naučí, jak se stravovat, aby zdravě redukovali hmotnost a zároveň si ji dokázali dlouhodobě udržet.

Vedle výživového poradenství vyrábí doplňky stravy a některé poradny nabízí službu BODY RESHAPE, kterou vyhledávají především ženy. Jedná se o modelaci problematických partií a vyhlazení celulitidy.

Tvoří ji čtyři kroky:

 1. redukce podkožního tuku přístrojovým ošetřením problematických partií, 
 2. lymfodrenáž, 
 3. fytoterapie (remodelovací séra),
 4. úprava stravy. 

Já jsem v rámci své návštěvy absolvovala první dva kroky. 

Osobní zkušenost – profesionální lymfodrenáž krok za krokem

Před absolvováním lymfodrenáže jsem se dočetla, že bych před i po ošetření měla dodržet 3 hlavní zásady a to:

 1. Dbát na zvýšený pitný režim (ideální je čistá voda).
 2. Nevěnovat se intenzivním fyzickým aktivitám.
 3. Nepít alkohol a nekouřit..

Doporučen je v den lymfodrenáže odpočinkový režim a z pohybu maximálně procházka na čerstvém vzduchu. Ačkoliv se pocitově nejedná o fyzicky náročnou proceduru, tělo potřebuje čas a klid, aby nastartované procesy probíhaly co nejlépe.

Co samotné masáži předchází

Na webových stránkách lipo-hubnuti.cz je třeba vyplnit rezervační formulář. Zadáte jen své jméno a příjmení, e-mailovou adresu, telefonní číslo a zvolíte si konkrétní poradnu. Poté vás zkontaktuje asistentka, s níž si domluvíte termín návštěvy. Krátce před návštěvou vám ještě přijde SMS s připomínkou termínu. Informace o aktuální ceně se dočtete na webových stránkách. Platba probíhá na poradně, předem neplatíte nic.

Jak jsem již psala, prostředí poradny je moderní, příjemné, klidné a čisté. Personál se chová velmi profesionálně a přátelsky. Není třeba se stydět. Jste na místě, kde vám nabízí pomoc i radu. 

Ošetření předcházelo uvítání, nabídka nápoje a úvodní konzultace. Byla jsem dotázána na zdravotní stav, zda trpím nějakými nemocemi (např. vysoký krevní tlak, astma, alergie a jiné), zda užívám antikoncepci či jiné léky, jak se normálně stravuji, jakou mám míru pohybu i zda mám sedavé nebo aktivní zaměstnání. Cílem je zjistit co nejvíce informací o klientovi či klientce, aby jim mohli poskytnout odpovídající péči na míru a vyvarovali se případným komplikacím. 

Po konzultaci následovala bioimpedanční analýza provedená prostřednictvím profesionálního přístroje pro diagnostiku těla. Vážení se provádí v malé místnosti. Svléknout si musíte jen ponožky nebo punčochy. Na váze je nutné stát naboso. 

Výsledkem vážení je detailní tělesný rozbor, který má 4 části:

 1. Tělesné hodnoty – celková hmotnost, metabolický věk, množství tekutin a beztukové hmoty, viscerální a tělesný tuk.
 2. Potenciál hubnutí – předpokládaný vývoj a možnosti hubnutí.
 3. Doporučení na základě složení vašeho těla – stručné zhodnocení vašich hodnot a čeho byste mohli dosáhnout.
 4. Podrobná doporučení – jaké hodnoty jsou pro vás ideální a jak jich dosáhnout.

Výsledky základní diagnostiky se mnou probrala specialistka v místnosti, kde se provádí ošetření. Vše mi vysvětlila a zastavila se u bodů, kde hodnoty nevyšly nejlépe. Výsledky mi poté předala spolu s hezky zpracovanými doporučeními pro klienty pro maximalizaci úbytku v problematických partiích, abych si vše později v klidu ještě přečetla.

Moje hodnocení

K prostředí a jednání personálu nemám žádné výtky. Všichni byli milí a usměvaví. Pozitivně hodnotím zodpovědný přístup, kdy se nejprve snaží od klienta či klientky získat podstatné informace o jejich zdraví a kondici, až poté provádí ošetření.

Jak probíhá samotná lymfodrenáž

Předtím než jsem se vysvlékla do spodního prádla, mi slečna vysvětlila, co mě čeká a jak to přesně bude probíhat. Před každým krokem se mě vždy zeptala, jak se cítím. Celé ošetření by mělo se vším všudy trvat cca 90 minut

1. Redukce podkožního tuku

Nejprve jsem se položila na lehátko určenému pro redukci podkožního tuku přístrojovým ošetřením problematických partií. Na ošetřovaná místa slečna nanesla hřejivý gel. Vybrat jsem si mohla i gel chladivý. 

Namazaná místa poté přejížděla menším ručním přístrojem NAPPE QX 900, který uvolňuje tukové buňky a zlepšuje tak tok lymfatického systému, mikrocirkulaci krve v podkoží i tukové tkáni. Toto ošetření podporuje zvýšení lokálního metabolismu tukových buněk a zpřístupňuje energii z tukových zásob z dříve nedostupných míst. To by mělo vést ke ztrátě tuku zejména v problematických partiích. Zároveň podporuje přirozené detoxikační procesy.

2. Lymfodrenáž

Po proceduře jsem se přesunula na druhé lehátko určené pro přístrojovou lymfodrenáž, která po oddělení tukových buněk napomáhá vyloučit vznikající odpadní látky – metabolity. V podstatě se jedná o nezbytnou dočišťovací proceduru, která zvyšuje efekt předchozího ošetření. 

Poradny NUTRIADAPT používají profesionální lymfodrenážní zařízení dodané izraelskou firmou Mego Afek. Obsahuje vzduchové komory, které se šupinovitě překrývají a vytlačují lymfu do mízních uzlin, kde dochází k jejímu vyplavení. Žádné místo nezůstane bez ošetření.

Nejprve jsem si kvůli hygieně oblékla papírové kalhoty, které mi zůstaly. Poté jsem si vlezla do speciálních kompresních lymfa kalhot se vzduchovými komorami. 

Před spuštěním programu mi specialistka ručně uvolnila lymfatické uzliny tak, aby mohla lymfa proudit a lymfodrenáž byla maximálně účinná. Jako laik bych tento krok popsala jako jemnou masáž krku a dekoltu, která je neskutečně příjemná. 

Po spuštění se kalhoty začaly pravidelně nafukovat a vyfukovat dle nastaveného programu. Masírují celé končetiny, což obnovuje a zlepšuje správné proudění lymfatického systému. Budu se opakovat, ale šlo o příjemnou až vyloženě relaxační proceduru, žádný velký tlak a už vůbec ne bolestivé pocity. Jednoduše jsem si to užívala.

Kvalita lymfodrenážních kalhot je zásadní. 

Čím více vzduchových komor lymfa kalhoty mají, tím jsou účinnější. Levné a méně kvalitní “domácí” kalhoty mohou lymfu vytlačit do špatných míst a způsobit záněty či jiné zdravotní potíže. 

Osobně si myslím, že je rozumné své tělo svěřit do rukou odborníků ve studiích, která používají kvalitní profesionální zařízení.

Moje hodnocení

Ani zde nemám výhrady. Místnost k ošetření je příjemně zařízená a vytopená akorát. Nebyla mi zima ani horko. Specialistka se chovala velmi profesionálně a s citem. Vždy se zeptala na mé pocity a vysvětlila mi, co bude dělat. Navíc se s ní i příjemně povídalo. Obě ošetření byla příjemná, necítila jsem žádný diskomfort. Doporučuji si před ošetřením zajít na toaletu, aby tlak na močový měchýř nevyvolal potřebu odskočit si. Ošetření trvalo, tuším, půl hodinky, a uteklo rychle i díky tomu, že jsme si u toho se slečnou hezky popovídaly. 

Co se děje po lymfodrenáží

Po lymfodrenáži jsem se v klidu oblékla. Automaticky jsem dostala sklenici vody, abych tělu doplnila tekutiny. Na chvilku jsem se posadila v čekárně a přečetla si režimová opatření, jež účinky celé procedury podpoří, které se týkaly:

 • doporučeného počtu ošetření, 
 • fyzického pohybu v období intenzivnější kůry, 
 • dostatečného pitného režimu,
 • zdravého stravování,
 • používání speciálních sér k vyhlazení pokožky (fytoterapie),
 • spánkového režimu a relaxačních aktivit,
 • varování před konzumací alkoholu, který účinky kůry snižuje.

Moje hodnocení

Po jedné návštěvě samozřejmě nemohu říct, zda lymfodrenáž skutečně funguje. Na to je jedna návštěva málo. Každopádně jsem se cítila velmi příjemně a uvolněně, ani jsem nebyla nijak unavená, doporučení specialistky jsem se ale pro ten den rozhodla dodržovat. 

Další důležité informace o lymfodrenáži

Se specialistkou jsem samozřejmě probrala i otázky, za jak dlouho jsou vidět výsledky, a jak často je třeba lymfodrenáž opakovat. 

Podle slečny je to velmi individuální. Některé ženy pozorují zlepšení stavu, úbytek celulitidy i centimetrů už po dvou až třech ošetření, jiné o trochu později. 

Doporučeno je absolvovat alespoň 6 až 10 návštěv po sobě, například 2krát týdně. Mezi jednotlivými ošetřeními by měl být odstup alespoň 48 hodin.

Poté je dobré chodit 1krát za měsíc na udržovací lymfodrenáž.

Závěrečné hodnocení: Profesionální lymfodrenáž je více než příjemná masáž

Nabídky vyzkoušet lymfodrenáž na vlastní kůži si opravdu vážím. Ve spojení s moderním a tichým prostředím a přátelskou atmosférou ji hodnotím velmi pozitivně. Dalšímu ošetření se nebráním a možná, že v budoucnosti absolvuji lymfodrenáž vícekrát za sebou, abych mohla zhodnotit i výsledky. 

Monika Šaríková