Limitovaná akce: Utažení kůže na břiše do 15.10.2024 ZDARMA.

Více informací

Utažení kůže v oblasti břicha

V rámci procedury nyní zdarma obdržíte také ošetření oblasti břicha.

Výsledkem je pevnější, utaženější a hebčí pokožka břicha.

Využijte této jedinečné příležitosti a získejte dvojnásobný efekt: zbavte se nechtěné celulitidy a zároveň si užijte krásné břicho.

DO KONCE PLATNOSTI AKCE ZBÝVÁ:

Akce platí do konce září a při naplnění kapacity může být ukončena dříve.

Možné vedlejší účinky lymfodrenáže

Se zvyšujícím se zájmem o alternativní léčebné metody se stále více lidí obrací k lymfodrenáži jako způsobu podpory svého zdraví. Nicméně, s tím, jak tato technika získává popularitu, se objevují i otázky ohledně jejích možných vedlejších účinků. V tomto článku se podíváme na různé aspekty lymfatické masáže a prozkoumáme, jaké vedlejší účinky by mohly nastat.

Jak funguje lymfodrenáž

Lymfodrenáže je masážní technika, založená na jemném masážním pohybu, který má za cíl podpořit tok lymfy v těle. V důsledku lepší cirkulace lymfy a krve dochází k ozdravným účinkům, ze kterých benefituje celé tělo. Jemnou masáží tak pomáháme mízním uzlinám, aby správně vykonávaly svou práci, a tedy filtrovaly a odváděly z těla odpadní látky. 

Existují tři hlavní druhy lymfatických masáží – manuální prováděná terapeutem, domácí lymfatická masáž, kterou provádíme sami na sobě a přístrojová lymfodrenáž.

Lymfodrenáž je velmi oblíbená a rozšířená technika, ať už u masérů nebo vyškolených kosmetických terapeutů. Přestože má nesporné pozitivní účinky, jako je například redukce otoků, podpora imunitního systému a úleva od bolesti, mělo by se k ní přistupovat s obezřetností. Nezapomínejte, že je důležité se před jakoukoliv lymfodrenáží poradit s doktorem nebo fyzioterapeutem a zjistit, jaká technika je právě pro vás nejvhodnější. Pojďme se nyní podívat na fakta a mýty, které se pojí s touto masážní metodou. 

Jaké kolují mýty ohledně negativních účinků lymfatických masáží? 

Lymfatická masáž zvyšuje riziko rakoviny

Jedním z nejběžnějších mýtů je tvrzení, že lymfatická masáž může způsobit šíření rakovinných buněk u zdravých lidí. Tento názor je často založen na nesprávném chápání účinků lymfatické masáže na lymfatický systém a není podložen vědeckými důkazy. Pravidelnou lymfatickou masáží, které předchází řádné uvolnění uzlin se naopak dostávají veškeré odpadní látky z těla pryč. 

(U onkologických pacientů se lymfatická masáž nedoporučuje, protože může zhoršit průběh nemoci).

Lymfatická masáž může způsobit zástavu srdce

Někteří lidé se obávají, že masáž může negativně ovlivnit srdce a kardiovaskulární systém. Ve skutečnosti může lymfatická masáž pomoci zlepšit cirkulaci krve a snížit zátěž na srdce.

Lymfatická masáž je účinná jen po operaci

Lékaři potvrzují, že lymfodrenáž je vhodnou metodou pro úlevu od otoků po operacích. Některé typy operací, jako je například mastektomie u žen s rakovinou prsu, mohou vést k rozvoji lymfedému, což je stav, při kterém dochází k nadměrnému hromadění lymfy v tkáních. Pak je metoda lymfatické masáže ten nejlepší způsob, jak znovu rozpohybovat nahromaděnou lymfu a zbavit se otoků. Neznamená to ale, že je tato metoda účinná pouze na pooperační stavy. Navíc je důležité vyvarovat se masáže na oblastech, které se hojí po operaci nebo jsou citlivé na dotek, dokud nedojde k úplnému zhojení. 

Účinky lymfatické masáže dlouho nevydrží

Je pravděpodobné, že po jedné lymfatické masáži výrazné rozdíly neuvidíte. Pro zmírnění otoků dolních končetin, vyhlazení celulitidy a detoxikaci těla odborníci běžně doporučují kúru alespoň 6 masáží 2 x do roka. Pokud vás trápí akutnější a závažnější onemocnění, poraďte se svým lékařem ohledně způsobu lymfodrenáže a nutné frekvenci. Účinky lymfatické masáže můžete snadno prodloužit, když budete dodržovat doporučení, která vám sdělí masér/terapeut/doktor. Správnému průtoku lymfy pomůžete, když budete dodržovat pravidelný pitný režim, dále se doporučuje nesetrvávat několik hodin v kuse v jedné poloze (například sezení u počítače), ale měnit polohu v sedě a ve stoje. Účinky lymfatické masáže také podpoříte pravidelnou fyzickou aktivitou. 

Uvolňování lymfatických uzlin je bolestivé

Uvolňování lymfatických uzlin by nikdy nemělo bolet. Správná technika je založena pouze na jemném tlaku v místech, kde se nachází lymfatické uzliny, tj. krční uzliny (terminy), podpažní uzliny (axily), tříselné uzliny a hlavní mízovod na vnitřní straně stehen. Samotná lymfatická masáž využívá velmi jemných tahů a tlaků a pro pacienty je velmi příjemná a relaxační. 

Přístrojová lymfodrenáž je lepší, protože je vyvíjen konzistentní tlak na všechny partie

Přístrojová lymfodrenáž nikdy nemůže plnohodnotně nahradit lymfodrenáž manuální, při které terapeut pracuje s povrchovým lymfatickým řečištěm za pomoci velmi jemných a odstupňovaných tlaků. Přístrojová lymfodrenáž by tedy měla být pouze doplňkem manuální lymfatické masáže. Bez předchozího základního manuálního ošetření lymfatických uzlin dochází k „zahlcení“ lymfatického systému s možným následkem dalšího zpomalení toku lymfy.

Jaká jsou skutečná rizika a možné negativní účinky lymfodrenáže? 

I po správně provedené lymfatické masáži můžete cítit dočasné fyzické reakce, jako je únava, bolest hlavy, malátnost, zarudnutí kůže nebo mírný otok. Všechny tyto důsledky by s vámi měl projít terapeut, případně byste je měli znát, pokud si dobře nastudujete, jak praktikovat masáž sami na sobě. 

Únava – po lymfodrenáži můžete cítit únavu nebo ospalost. Někteří pacienti usnou přímo během masáže. Je to pouze dočasný jev, který je způsoben vyplavováním odpadních látek z těla. Dopřejte si po masáži odpočinek a dostatek hydratace, abyste podpořili regeneraci těla. Nedoporučuje se v den masáže sportovat ani jít na dlouhou procházku. 

Bolest – ačkoli bolest patří spíše mezi mýty, co se týče lymfodrenáže, citlivější jedinci mohou pociťovat nepohodlí v oblasti, která byla masírována. To může být způsobeno uvolňováním napětí v tkáních. Pokud se bolest nezlepší nebo se zhorší, poraďte se se svým terapeutem.

Zarudnutí a otoky – po lymfodrenáži může dojít k mírnému zarudnutí nebo otokům v oblasti, která byla ošetřena. To je často důsledek zvýšeného průtoku krve a lymfy. Tyto reakce by měly být obvykle mírné a pouze dočasné.

Rizika spojená s lymfodrenáží existují pouze v případě kontraindikací u lidí se specifickými zdravotními stavy

I když je lymfodrenáž obecně bezpečná terapeutická metoda, existují určité skupiny jedinců, kteří by se měli některým druhům této terapie vyhnout. Patří sem pacienti s akutními infekcemi, vysokým krevním tlakem, srdečním selháním, trombózou nebo onkologickým onemocněním. Také těhotné ženy by měly být opatrné, zejména pokud jde o intenzivní lymfodrenáž celého těla. 

Riziko uvolnění krevní sraženiny – u jedinců s anamnézou hluboké žilní trombózy nebo u jedinců s rizikem krevních sraženin existuje potenciální riziko, že masáž může sraženinu uvolnit. Určitě tuto anamnézu proberte před masáží s terapeutem. 

Riziko šíření infekce a zánětu – lymfodrenáž je přímý kontakt s kůží. Pokud má pacient otevřené rány, infekci, zánět nebo jakékoli kožní onemocnění, existuje riziko šíření infekce nebo vyvolání dalšího podráždění. V takových případech je důležité masáž odložit, dokud se stav nezlepší.

Problémy s ledvinami nebo játry – obezřetní by měli být pacienti s oslabenou funkcí ledvin a jater. Během lymfodrenáže je na tyto orgány vyvíje vyšší tlak, jelikož se tělo skrze ně zbavuje odpadních látek. 

Riziko potratu – zejména v prvním trimestru těhotenství by neměla být prováděna lymfatická masáž z důvodu hrozícího potratu. V pozdějších fázích těhotenství doporučujeme vyhledat odborníky primárně zaměřené na prenatální lymfodrenážní techniky.

Opět zde musíme připomenout, abyste dobře zvážili svůj zdravotní stav a nejlépe ho konzultovali s odborníkem, než se pustíte do jakékoliv lymfodrenážní techniky. Jestliže se chystáte tuto techniku praktikovat sami na sobě, nechte se poučit o správném provedení a nastudujte si z různých pramenů zásady efektivní domácí lymfodrenáže. Můžete si také přečíst článek, který jsme věnovali této specifické metodě (odkaz). 

Jestliže se rozhodnete svěřit do rukou odborníka, zjistěte si předem jak by taková masáž měla vypadat a dbejte na dodržení jejích zásad. Ověřte si předem recenze a nikdy se nenechte zlákat podezřele levnou nabídkou. Nekvalifikované osoby by mohly provádět lymfodrenáž neúčinně nebo nepřesně, což by mohlo vést k potenciálním zdravotním komplikacím. Pamatujte si, že bezpečnost a účinnost lymfodrenáže jsou závislé na správném provádění a znalostech odborníka.

Závěr a zdroje

Lymfodrenáž je nesporně prospěšná technika pro mnoho zdravotních neduhů, ale také pro preventivní optimalizaci zdraví. O jejích benefitech se toho na internetu dočtete spoustu. Tento článek vznikl z důvodu, abyste si uvědomili také možná rizika a vedlejší účinky, o kterých se tolik nemluví. 

K dalšímu studiu nebo k nalezení odpovědí, které vám tento článek nepřinesl, doporučujeme vyhledat odbornou literaturu i zdroje dostupné online.

Knihy: 

Zdroje online: