Domácí lymfodrenáž

Prozkoumejte s námi výhody domácí lymfatické masáže a její techniky. V článku vysvětlíme, jak funguje lymfatický systém a proč byste se jím měli zabývat. 

Význam lymfatického systému

Představte si lymfatický systém jako druhý oběhový systém těla, který přenáší lymfu – tekutinu obsahující bílkoviny, tuky, buňky a odpadní látky, skrz sérii lymfatických uzlin a cév. Tyto uzliny pak filtrují a odstraňují patogenní organismy a odpadní látky, zatímco lymfa putuje zpět do krevního oběhu. Bez správné funkce lymfatického systému by tělo ztratilo schopnost efektivně bojovat proti infekcím a udržet optimální rovnováhu vnitřního prostředí. 

Co je to lymfodrenáž? 

Lymfodrenáž je terapeutická technika k podpoře odvodnění a detoxikace těla. Principem lymfodrenáže je jemné a rytmické masírování specifických oblastí těla s cílem urychlit proudění lymfy. Tato technika je založena na poznatcích fyziologie lymfatického systému. 

Během lymfodrenáže dochází k lehkým tlakovým pohybům a tahům, které následně stimulují lymfatické cévy a uzliny k efektivnějšímu odvádění lymfy. Tím se v těle nastartuje odstranění toxických látek, nadměrného množství tekutin a zánětlivých mediátorů. 

Kdy tedy můžete tuto techniku využít? Pokud trpíte na otoky, lymfedémy, celulitidu, akné nebo si prostě jen chcete detoxikovat organismus, je lymfodrenáž nejlepší možný způsob jak začít. A není to taková věda, jak se může zdát. V tomto článku si blíže popíšeme techniky, které můžete využít pohodlně i v prostředí domova. 

Předtím, než začnete s domácí lymfodrenáží

Než se pustíte do domácích technik lymfodrenáže, měli byste se poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem o vhodnosti této metody právě pro vás. S pravidelnou péčí a správnou technikou vám může lymfodrenáž přinést mnoho pozitivních výsledků. Je ale potřeba ji provádět v souladu s předepsanými postupy. Nastudovanou teorii pak snadněji pochopíte a ukotvíte v praxi. 

V jakých situacích pro vás bude domácí lymfodrenáž užitečná? Ať už vás trápí pomerančová kůže, jste zavodnění nebo se chcete zbavit kil navíc, hodí se rozproudit si lymfu. 

Existují určitá omezení, kterým byste měli věnovat pozornost, než se pustíte do domácí lymfodrenáže. Abyste zabránili možným nežádoucím účinkům, neprovádějte doma lymfodrenáž, pokud trpíte některou z těchto zdravotních komplikací: 

 • Akutní infekce: Pokud trpíte akutní infekcí, jako je například horečka, zánět nebo infekce kůže, není vhodné provádět lymfodrenáž. Masáž by mohla způsobit rozšíření infekce a zhoršit váš zdravotní stav.
 • Závažné srdeční onemocnění: Při aplikaci tlaku na určité body těla může dojít k nadměrnému stresu na srdce.
 • Akutní trombóza: V případě akutní trombózy, tedy tvorby krevní sraženiny, by měla být lymfodrenáž prováděna pouze pod dohledem lékaře. Neopatrná manipulace s postiženou oblastí může zvýšit riziko uvolnění sraženiny a následné embolie.
 • Pokročilý lymfedém: Pokud máte pokročilý lymfedém, při kterém dochází k masivnímu otoku a zvětšení končetin, může být domácí lymfodrenáž neefektivní a může vést k nežádoucím komplikacím. V takových případech je vhodnější vyhledat specializovanou odbornou péči.
 • Maligní onemocnění: Lidé s diagnostikovaným maligním onemocněním by měli vše konzultovat s lékařem před jakoukoliv formou lymfodrenáže. Některé techniky mohou zvyšovat riziko šíření nádorových buněk.
 • Poranění kůže: Přítomnost rozsáhlých poranění, popálenin nebo vředů na kůži by měla být důvodem ke zdrženlivosti při provádění domácí lymfodrenáže. Masáž může způsobit podráždění a zhoršení stavu.
 • Rizikové těhotenství nebo 1. trimestr těhotenství: ačkoli by jemné domácí masážní techniky neměli mít žádný vliv na plod, doporučujeme poradit se předem s ošetřujícím gynekologem.

Na co si dát pozor, než začnete s domácí lymfodrenáží

Jednoduše řečeno i domácí pokusy o lymfodrenáž mohou skončit neúspěšně. Na co byste si tedy měli dát pozor, aby vše dopadlo podle vašich očekávání? 

 • Investujte do kvalitních pomůcek: stejně jako u všeho, co kupujete, i u masážních pomůcek jako jsou kompresní kalhoty, různé masážní rukavice, míčky a válce je potřeba vybrat kvalitní produkt. Prozkoumejte recenze a nenechte se napálit. Předejte tak zklamání i případnému poranění kůže. 
 • Špatný postup: pokud není domácí lymfodrenáž prováděna správným způsobem, může mít opačný efekt. Příliš silný tlak nebo nevhodný pohyb může vést k podráždění kůže, zvýšení otoku nebo dokonce poškození lymfatických cév.
 • Nedostatečné porozumění technice: pokud neprovádíte správný postup nebo používáte příliš silný tlak, může to vést k neefektivním účinkům nebo dokonce i ke zhoršení stavu. 
 • Špatná diagnostika zdravotního stavu: nepodceňujte potenciální kontraindikace nebo rizikové faktory, způsobené vaším zdravotním stavem. Konzultujte domácí lymfodrenáž se svým lékařem. 
 • Nadměrná očekávání: mějte realistické cíle. Pravidelná domácí péče povede k optimálním výsledkům, takže byste se neměli nechat odradit očekáváním okamžitých změn. 

Techniky domácí lymfodrenáže

Pro domácí lymfodrenáž je k dispozici řada technik a nástrojů, včetně speciálních masážních válců, kompresních kalhot, rukavic nebo dokonce elektronických zařízení, které simulují pohyby manuální lymfatické drenáže. Nejprve tedy něco k technice, a pak k možným nástrojům.

Jaké můžete využít domácí techniky? 

Před každou lymfo masáží je nutné uvolnit uzliny. Tím zajistíte bezproblémovou cirkulaci lymfy. Tento krok je naprosto klíčový pro minimalizaci rizik a nežádoucích účinků. Pokud byste uzliny před masáží neuvolnili, může to vést k jejich zánětu, blokování lymfatického toku, který má za následek hromadění odpadních látek v těle nebo dokonce možný nárůst otoků a zavodnění. 

Je nutno uvolnit krční uzliny (terminy), podpažní uzliny (axily), tříselné uzliny a hlavní mízovod na vnitřní straně stehen. Použijte mírnou tlakovou masáž v těchto místech, po dobu 15-30 sekund a uvolněte. Ve videu si prohlédněte celý postup krok za krokem:

Pokud si nejste jisti, že zvládnete uvolnit uzliny správně, raději se svěřte do péče odborníka.

Nyní můžete začít s lymfodrenáží. Začněte s jemnými masážními tahy dlaní nebo prstů po směru lymfatických cest. Od dolní části těla a postupujte směrem nahoru k srdci. Tím nastartujete správný průtok lymfy nahromaděné v podkoží. 

Použijte krouživé pohyby prsty nebo dlaněmi na konkrétních oblastech těla, kde cítíte zvýšený tlak nebo otoky. Tyto krouživé pohyby stimulují lymfatické cévy a podporují odvodnění.

Pokud byste chtěli začít s jednoduchou 5 minutovou masáží hlavy, obličeje a krku, doporučujeme začít dle návodu na tomto videu:

Lymfatické dýchání – kombinujte masážní techniky s hlubokým dýcháním. Dýchejte do hrudníku i do břicha, aby se lymfa rozproudila. Hluboké dýchání způsobí dostatečné rozpínání plic i bránice a opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév. Při vdechování si představte, že přivádíte svěží vzduch a energii do těla, zatímco při výdechu si představte, že odvádíte odpadní látky a toxiny. 

Před lymfatickou masáží i po ní je naprosto zásadní dostatečný pitný režim. Klidně za celý den vypijte o litr vody více, než jste běžně zvyklí vypít. 

Použití speciálních masážní nástrojů pro domácí lymfodrenáž

Než zainvestujete do nákladnějších masážních pomůcek, jako jsou různé kompresní bandáže a návleky, doporučujeme začít s lymfodrenážními válečky a tlakovou masáží vlastníma rukama. Vezměte si na pomoc váleček nebo masážní míček a ideálně po teplé vaně/sprše začněte masírovat dolní končetiny. Dobře vám poslouží také masážní žínka nebo exfoliační rukavice. Vyplatí se kombinovat domácí lymfodrenáž s pohybovou aktivitou, jako jsou procházky, plavání a domácí jóga. Vyzkoušejte také střídání teplé a studené vody. Teplo rozšiřuje cévy a mízovody, chlad způsobuje jejich smrštění, tím dochází k lepšímu proudění krve i lymfy.

Levnější varianty lymfodrenážních podtlakových kalhot (například od čínských výrobců) bychom vám pro domácí lymfodrenáž nedoporučili. Hlídejte si certifikace schválené pro evropský trh a ověřte si předem recenze. Jak poznáte správnou funkčnost a kvalitu? Návleky jsou ze vzduchových komor, které se střídavě nafukují, podle předem nastaveného programu. Velmi důležité je nastavení tlaku v komorách, nesmí být malý ani příliš vysoký, to má na lymfatický systém opačný efekt. Konzultujte nákup vhodných kompresních kalhot se svým fyzioterapeutem nebo masérem vyškoleným na lymfatické masáže.  

Vyberte si některý z domácích přístrojů na bázi podtlakové masáže. Zvolte takový, který má více velikostí aplikační hlavice, abyste zajistili důkladné ošetření různých partií. Dbejte ale vždy na kontrolu tlaku a nezůstavejte na jednom místě déle než doporučených 15-30 sekund. 

Kompresní lymfatické legíny jsou dalším skvělým pomocníkem pro domácí použití. Jsou určené k běžnému dennímu nošení, sportu, fitness aktivitám, regeneraci i relaxaci. Jsou navržené tak, aby poskytovaly neustálý mírný tlak na nohy a tím podporovaly cirkulaci krve a lymfy. V kombinaci s vhodnou pohybovou aktivitou, správnou stravou a dostatečným pitným režimem vám kompresní legíny pomohou účinně tvarovat postavu a vyhladit kůži od celulitidy. Při výběru správných kompresních legín je důležité vzít v úvahu – úroveň komprese (od lehké po extrémní), velikost – měly by pro vás být pohodlné a zároveň splňovat dostatečnou kompresi, materiál – zvolte kompresní legíny vyrobené z kvalitních materiálů, které jsou prodyšné a odvádí pot. 

Kdy vyhledat profesionální pomoc? 

Přestože jsou domácí lymfatické masáže skvělou podporou celkového zdraví, můžete její efekt ještě zesílit a uspíšit, pokud vyhledáte odbornou kliniku, specializovaného maséra, rehabilitačního lékaře atd. Při domácí lymfo masáži si nejspíš sami nepromasírujete dostatečně všechny části těla. Můžete mít také problémy s nedostatečným uvolněním mízních uzlin. Pokud vás trápí nějaký závažnější zdravotní problém, vždy dejte přednost návštěvě odborníka (lékaře, maséra nebo fyzioterapeuta), který posoudí vhodnost lymfodrenáže ve vašem případě. 

Existují také masérské kurzy, kde se můžete naučit techniky a postupy domácí lymfatické masáže. Doporučujeme to všem, kteří už třeba začali, ale stále nevidí výsledky.

Pokud vás trápí nějaký akutní problém a nechce se vám déle čekat na výsledky nebo si nejste jistí správnou technikou, pak doporučujeme kombinaci domácí masáže s pravidelnou návštěvou specializovaných center nebo odborníků. 

Domácí vs. profesionální lymfodrenáž

AspektDomácí lymfodrenážProfesionální lymfodrenáž
VýhodyPohodlí: Lze provádět kdykoliv doma.Odbornost: Poskytují ji vyškolení a kvalifikovaní terapeuti
Náklady: Obecně jsou cenově výhodnější.Cílený přístup: Přizpůsobený individuálním potřebám.
Konzistence: Lze zařadit každodenní postupy.Okamžité výsledky: Profesionální masáže často vykazují okamžité účinky.
TechnikySuché kartáčováníManuální lymfodrenáž
SebemasážPřístrojová lymfodrenáž
Kontrastní sprchyPřizpůsobení: Techniky přizpůsobené na základě individuálních zdravotních charakteristik.
Ke zváženíSamostudium: Správná technika je zásadní.Náklady: Profesionální masáže mohou být dražší.
Individuální reakce: Výsledky se mohou lišit.Dostupnost: Vyžaduje plánování návštěv.
VýsledkyPostupné, může trvat delší dobu, než budou patrné.Okamžitější, zejména u stavů, jako je lymfedém.
DoporučeníVhodné pro pravidelnou udržovací a preventivní péči.Ideální pro specifické zdravotní problémy a okamžitou úlevu.
PoznámkyZásadní je proškolení v oblasti správné techniky.Doporučuje se konzultace se zdravotníkem.
Lze kombinovat s dalšími postupy sebepéče.Může být součástí komplexního léčebného plánu.

Co si o domácí lymfodrenáži zapamatovat?

Pojďme si společně shrnout hlavní body a poučení, které byste měli vzít v úvahu, pokud s domácí lymfatickou masáží začínáte. 

 1. Zdraví vašeho těla je významně ovlivněno tím, jak dobře proudí lymfa. Na lymfě doslova závisí naše imunita. Protože lymfatický systém nemá vlastní pumpu (jako je srdce pro naši krev), na rozproudění lymfy nutně potřebuje naše tělo fyzický pohyb, dýchání, svalovou činnost či pohyby trávicího systému
 2. Domácí lymfatická masáž může podpořit tok lymfy. To má za následek celkovou detoxikaci organismu. Kromě posílení imunitního systému může domácí masáž lymfy přinést i benefit v oblasti zdraví pokožky, zmírnění otoků a hubnutí. 
 3. Je důležité se naučit správné techniky a postupy pro provádění lymfatické masáže, aby byly dosaženy maximální přínosy a minimalizována rizika.
 4. Lymfatická masáž sama o sobě nebude účinná, pokud ji nepodpříte pohybovou aktivitou a zdravým životním stylem
 5. Než se pustíte do domácí drenáže, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem a nechte se poučit o vhodnosti této metody právě pro vás. 

Zdraví je vaše nejcennější jmění. Péče o lymfatický systém může mít široké spektrum pozitivních účinků na vaši celkovou pohodu. Nezapomeňte proto věnovat čas svému tělu a udělejte si z domácích lymfatických masáží svou oblíbenou rutinu v péči o zdravé tělo.