Lymfatická masáž obličeje

Zaznamenali jste rostoucí trend lymfatických masáží obličeje a zajímá vás, zda mají skutečně efekt? Péče o pleť je jedním z hlavních předpokladů prevence vrásek, unavené pokožky a dalších známek stárnutí, proto bychom jí měli věnovat adekvátní pozornost. Řada lidí se uchyluje k využití přírodních a neinvazivních přístupů, mezi které patří právě lymfodrenáž. Přečtěte si, jak lymfatická masáž obličeje funguje, jaké jsou její hlavní benefity a na co si dát pozor.

Co je to lymfodrenáž obličeje

Přestože je lymfatická masáž známá především jako celotělová procedura, může být cílena také na konkrétní partie. Oblíbenou procedurou je právě lymfodrenáž obličeje, která pomáhá oddálit proces stárnutí pleti a má řadu zdravotních benefitů. Jedná se o jemnou masážní techniku v oblasti obličeje, krku a dekoltu, která aktivuje lymfatické cévy, a zlepšuje tak funkci lymfatického systému.

Při lymfodrenáži využívá terapeut speciálních hmatů, kterými masíruje svalstvo v obličeji. Krouživými pohyby vytváří jemný tlak v oblasti středu čela, na spáncích, v okolí očí a nosu, na bradě a za ušima. 

Jako první dochází k uvolnění hlavní uzliny a následně k odvodu odpadních látek a přebytečně podkožní tekutiny, která se v obličeji hromadí v důsledku nedostatečné funkce lymfatického systému.

Proč jít na lymfatickou masáž obličeje

Vlivem stárnutí naše pleť ochabuje a ztrácí svou pružnost. Manuální lymfodrenáž pracuje na základě anti-age liftingu, který neinvazivní metodou pomáhá s vypnutím pokožky, redukcí vrásek, a díky cílenému prokrvení dokáže zvýraznit přirozený jas pleti. 

Lymfatická masáž obličeje podporuje tok lymfy, vede tedy ke snížení otoků v tvářích, na krku, a tím i ke zvýraznění kontur obličeje. Procedura navíc dodává kyslík do podkožních buněk, zlepšuje jejich hydrataci a pomáhá s uvolněním tlaku a napětí.

Lymfatická masáž obličeje může mít celou řadu estetických i zdravotních benefitů:

  • zlepšuje elasticitu pleti
  • redukuje vrásky a pomáhá předcházet jejich vzniku
  • odstraňuje otoky v obličeji
  • rozjasňuje pleť a vyhlazuje pokožku
  • usnadňuje hojení ran a regeneruje kůži
  • odstraňuje kruhy pod očima
  • ulevuje od bolestí hlavy a migrén
  • uvolňuje dutiny
  • zmírňuje únavu
  • snižuje stres a psychické napětí

Kdy lymfodrenáž obličeje neprovádět

Ačkoliv je lymfatická masáž obličeje bezpečnou procedurou, existují stavy, kdy se nedoporučuje. Patří mezi ně především: 

  • infekční a zánětlivé onemocnění kůže v oblasti hlavy a obličeje
  • zánět trojklanného nervu
  • spálená či podrážděná pokožka
  • poruchy štítné žlázy
  • onkologická onemocnění
  • vysoký krevní tlak
  • cévní a žilní choroby
  • onemocnění očí

Pokud jste v nedávné době prodělali aplikaci botoxu nebo máte jakékoliv plastické úpravy obličeje, doporučujeme poradit se o možnostech lymfodrenáže s ošetřujícím lékařem. Konzultace je vhodná také v případě pooperačních stavů či probíhající farmakologické léčby.

Jak se chovat před a po proceduře

Stimulace lymfatického systému je náročný proces, při kterém dochází k dočasnému zvýšení zátěže na organismus. Proto je potřeba poskytnout tělu potřebnou péči a minimalizovat tak možné nežádoucí účinky. 

Důležitý je především pitný režim, který usnadní odplavování škodlivých látek z organismu a podpoří celkový efekt lymfodrenáže. Doporučuje se vypít alespoň 500 ml tekutin před masáží a stejné množství také po skončení procedury. 

V den masáže si dopřejte odpočinek, lehčí stravu a vyhněte se náročným fyzickým aktivitám, konzumaci kofeinu, alkoholu a cigaretám. V rámci regenerace se také pokuste nekombinovat lymfatickou masáž s návštěvou solária či laserovým ošetřením. 

Délka a frekvence procedury

Procedura obvykle trvá 60 – 120 minut, podle toho, zda ji absolvujete spolu s kosmetickým ošetřením nebo samostatně. Pro dosažení dlouhodobých účinků je vhodné lymfodrenáž pravidelně opakovat, přičemž frekvence závisí na cílech terapie a individuálních potřebách klienta. Nejčastěji se doporučuje 8 – 10 návštěv v intervalu 1 – 2x týdně s odstupem několika dnů. Po počátečním cyklu je vhodné pokračovat v udržovacím režimu, ideálně s frekvencí 1x měsíčně.

Domácí lymfatická masáž obličeje

Lymfatickou masáž obličeje můžete zvládnout i z pohodlí domova, nicméně je důležité dodržovat určité zásady. Pokud by došlo k přílišnému či nesprávnému tlaku na lymfatické uzliny, může se dostavit nežádoucí otok, případně může dojít k narušení toku lymfy a následnému hromadění toxických látek v uzlinách. 

Jestliže se tedy rozhodnete vyzkoušet lymfodrenáž obličeje doma, zkonzultujte nejprve s odborníkem správný postup a techniku. Vždy je však lepší navštívit zkušeného terapeuta, který je k provádění masáže vyškolen a má znalosti týkající se anatomie lymfatického systému.

Závěr

Lymfatická masáž obličeje může být účinným prostředkem pro zlepšení stavu pleti, omlazení pokožky či zmírnění otoků v obličeji. Pomáhá ale také s bolestí hlavy a migrénami, ucpanými dutinami či únavou. Podstoupit ji můžete v rámci prevence, jako řešení stávajících problémů nebo jako formu relaxace v kombinaci s kosmetickým ošetřením. 

Pro dlouhodobý efekt je vhodné masáž pravidelně opakovat a ideální frekvenci zkonzultovat s odborníkem. Ten vám také poradí, zda je pro vás lymfodrenáž aktuálně vhodná a zváží případné kontraindikace. 

Obecně je lymfatická masáž považována za bezpečnou proceduru, doporučuje se však provádět u zkušeného terapeuta ve zdravotnickém či kosmetickém zařízení.

Mgr. Alexandra Bednářová