Pokud vás trápí bolestivá menstruace, premenstruační syndrom nebo nepravidelný cyklus, může být lymfodrenáž účinným řešením. Lymfatická masáž má pozitivní vliv na hormonální rovnováhu, která je pro bezproblémový cyklus zásadní. Jaké jsou přínosy lymfodrenáže pro ženské tělo, kdy je vhodné masáž podstoupit a na co si dát pozor?
Jak může lymfodrenáž pomoct při menstruaci
Vyrovnává hladiny hormonů
Lymfatický systém hraje významnou roli v hormonálním zdraví každé ženy. V optimálním případě odstraňuje toxiny a odpadní látky z těla, pokud však nefunguje správně, mohou se tyto látky v organismu hromadit a způsobovat hormonální nerovnováhu. Ta má za následek bolestivé křeče v průběhu menstruace, nepravidelný cyklus, únavu, časté změny nálad či poruchy spánku. Pravidelné lymfatické masáže podporují správný tok lymfy, a významným způsobem tak pomáhají se stabilizací hormonů v ženském těle.
Zmírňuje menstruační bolesti
Masážní techniky používané při lymfodrenáži stimulují nejen lymfatický systém, ale pozitivně ovlivňují i krevní oběh. Menstruační křeče vznikají v důsledku špatné cirkulace krve, kvůli které svaly nejsou dostatečně zásobené živinami a kyslíkem. Lymfodrenáž dává přirozené cirkulaci stimul, a tím riziko křečí snižuje. Masáž lymfatických uzlin také pomáhá uvolnit svalové napětí a zmírňuje intenzitu bolestí v průběhu menstruace.
Podporuje odvodnění přebytečných tekutin
Při menstruaci může docházet k zadržování tekutin v těle a následným otokům v oblasti podbřišku. Ty mohou způsobovat nepříjemné pocity tlaku či bolestivé nadýmání. Lymfodrenáž pomáhá tělo přebytečných tekutin zbavit, redukovat otok a přispívá k celkovému pocitu uvolnění.
Má pozitivní vliv na psychiku
Výkyvy nálad, únava či ztráta energie bývají častou komplikací menstruačního cyklu. Stimulací lymfatického systému dochází k uvolnění endorfinů, které jsou známé jako „hormony štěstí“ a ovlivňují psychickou pohodu. Při jejich uvolnění do krevního oběhu proto dochází ke zlepšení emoční stability, snížení stresu a menší únavě.
Kdy je nejlepší čas na masáž
Lymfatická masáž může sloužit jako prevence problémů spojených s menstruačním cyklem, ale také jako terapie, která pomůže zmírnit bolesti při menstruaci. Pokud je vaším cílem dlouhodobé řešení komplikací, můžete proceduru podstoupit v jakékoliv fázi menstruačního cyklu. V případě, že potřebujete dočasně ulevit od bolestí, je ideální podstoupit terapii v prvním dnech menstruace, kdy je krvácení nejsilnější.
Cyklus každé ženy je individuální, proto nelze doporučit konkrétní dobu, která by byla pro návštěvu lymfodrenáže vhodná. Záleží na vašich potřebách a také na tom, abyste se na masáži cítila příjemně. Pokud máte jakékoliv gynekologické potíže, je vhodné konzultovat lymfodrenáž s ošetřujícím lékařem, který zváží možná rizika a doporučí ideální frekvenci terapie.
Vedlejší účinky lymfodrenáže
Lymfatická masáž je bezpečnou terapeutickou metodou, v některých případech se však mohou vyskytnou vedlejší účinky.
Mezi ty nejčastější patří:
Silnější krvácení: lymfodrenáž stimuluje krevní oběh, může proto dojít ke zvýšenému průtoku krve v oblasti pánve a silnějšímu menstruačnímu krvácení
Zvýšená citlivost: během menstruace bývá tělo citlivější a některé ženy mohou masáž vnímat intenzivněji než obvykle
Bolesti břicha: zvýšený průtok krve v oblasti pánve může vést k většímu tlaku na břišní orgány a stimulovat kontrakci svalů
Závěr
Pokud patříte k ženám, které pravidelně zažívají nepříjemné komplikace spojené s menstruačním cyklem, lymfodrenáž vám může od nepříjemných pocitů ulevit. Stimulace lymfatického systému pomáhá vyrovnat hladinu hormonů, zmírňuje menstruační křeče, podporuje odvodnění a má pozitivní vliv na psychiku.
Terapii lze podstoupit kdykoliv v průběhu menstruačního cyklu, podle vašich potřeb a preferencí. Přestože je masáž účinným řešením mnoha problémů, mohou ji doprovázet vedlejší účinky, jako je silnější krvácení, zvýšená citlivost či bolesti břicha.