Co je to lymfodrenáž

Lymfatická masáž podporuje správnou činnost lymfatického systému. Jde v současné době o velmi vyhledávanou proceduru, a to jak ze zdravotního, tak i kosmetického hlediska. Jaké jsou její výhody, pro koho je vhodná a jak probíhá? 

Co je to lymfatický systém?

Lymfatický systém neboli mízní systém tvoří lymfatické cévy, ve kterých koluje lymfa – bezbarvá, nažloutlá nebo bělavá tekutina produkovaná metabolismem buněk v tkáních. Součástí lymfatického systému jsou také lymfatické orgány (lymfatické uzliny, slezina, brzlík a mandle). 

Lymfatický systém se úzce váže na krevní oběh a plní v těle naprosto zásadní roli:

  • odvádí z těla škodlivé látky (toxiny, viry, bakterie, mrtvé buňky apod.),
  • odvádí z těla přebytečné tekutiny,
  • odvádí tkáňový mok z tkání ve formě lymfy,
  • odvádí tuky ve formě kapének do horní duté žíly,
  • přivádí živiny do krve,
  • podílí se na obraně organismu,
  • udržuje stálost vnitřního prostředí, tzv. homeostázy.

Jak se projevuje špatná funkce lymfatického systému?

Mezi hlavní příznaky problémů s lymfatickým systémem patří otoky, zvýšená únava, přibírání na váze v důsledku zadržování vody, zažívací potíže, bolesti hlavy, celulitida a kožní problémy postižených míst. 

Existuje několik způsobů, jak rozproudit lymfu a přispět ke správné funkci lymfatického systému. Jedná se zejména o dodržování pitného režimu a dostatečný pohyb. Pro náš lymfatický systém je také blahodárné saunování, střídání teplé a studené vody při sprchování a v neposlední řadě lymfatické masáže

Co to je lymfatická masáž?

Lymfatická masáž neboli lymfodrenáž je osvědčenou fyzioterapeutickou procedurou, která jemně stimuluje povrch těla. Cílem lymfodrenáže je přispět ke správnému fungování lymfatického systému a zvýšit jeho výkonnost. 

Tato účinná procedura také působí jako prevence proti otokům, přispívá k posílení imunity, formování postavy a k celkové regeneraci a relaxaci těla. 

Pozitivní účinky lymfodrenáže

Lymfatická masáž přináší celou řadu benefitů, které se promítají do zdravotního stavu těla i vzhledu pokožky. 

Odvedení přebytečné vody z těla

Ve chvíli, kdy se v těle rozproudí tok lymfy, dojde k odplavování škodlivin a také k odvádění zadržované vody. Zadržování vody se může projevovat otoky, nevysvětlitelnými hmotnostními přírůstky, obtížným hubnutím, celulitidou a nadměrným pocením. 

Podpora při hubnutí

Ruku v ruce s odvedením zadržované vody jde snazší hubnutí. Kvůli zadržené vodě totiž může vaše hmotnost vzrůst i o několik kilogramů. 

Detoxikace organismu

Jednou z klíčových funkcí lymfatického systému je detoxikace celého těla. Když však lymfatický systém nefunguje správně, nemůže detoxikace probíhat tak, jak má. Klíčovým benefitem lymfodrenáže je tak očista organismu.

Zmenšení otoků 

Při zhoršené funkci lymfatického systému mohou vznikat lymfatické otoky neboli lymfedémy, právě lymfatická masáž je dokáže účinně redukovat. 

Redukce celulitidy

Lymfatická masáž je přínosná nejen ze zdravotního, ale také estetického hlediska, dokáže totiž zmírnit nevzhlednou celulitidu, se kterou bojuje až 90 % žen

Posílení imunity

Lymfodrenáž je jedním ze způsobů, jak posílit imunitu. Lymfatický systém je totiž nerozlučně spojený s tím imunitním. 

Regenerace a relaxace

Ať už přístrojová nebo manuální lymfatická masáž je velmi příjemná. Přispívá k regeneraci těla a nabízí také skvělou příležitost k odpočinku. 

Zlepšení kvality spánku a zmírnění únavy

Ve chvíli, kdy selhávají transportní a filtrační schopnosti lymfy, je organismus zatěžovaný působením škodlivých látek, které měly být z těla odstraněny. 

Špatná funkčnost lymfatického systému se může následně projevovat nejen celulitidou, ale také únavou a nespavostí. Pokud bude lymfatický systém fungovat správně, dojde ke snížení únavy i zvýšení kvality spánku. 

Prevence křečových žil

Zvýšení cirkulace lymfy a zlepšení odtoku krve působí preventivně proti vzniku křečových žil a také zamezuje dalšímu prohlubování stávajících křečových žil a metliček. 

Úleva od příznaků některých zdravotních stavů

Lymfatická masáž je vhodnou podpůrnou metodou u některých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, chronická žilní nedostatečnost, chronická bolest svalů a kloubů nebo lipedém

Pro koho je lymfatická masáž vhodná? 

Lymfodrenáž je vhodná pro všechny, kteří chtějí zlepšit stav své pokožky, zredukovat celulitidu i otoky. Je vhodná i jako preventivní opatření pro lidi, kteří jsou vystavováni dlouhému stání, aby předešli vzniku křečových žil. 

Odborníci ji také doporučují absolvovat po infekčních onemocněních, úrazech a operacích. Přispívá i k rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, ocení ji tedy i lidé po sportovních výkonech. 

Jaké existují typy lymfatických masáží?

Rozlišujeme přístrojovou a manuální lymfodrenáž

  • K přístrojové masáži se využívá několik typů přístrojů, které fungují na principu hloubkové masáže. 
  • Manuální lymfatická masáž je speciální ruční technika, jež ovlivňuje lymfatický systém. 
  • Lymfatická masáž, ať už přístrojová nebo manuální, může být buď částečná (např. pouze dolní končetiny) nebo celková (celé tělo včetně hlavy). 

Jak probíhá přístrojová lymfatická masáž?

Základem přístrojové lymfodrenáže jsou kvalitní přístroje, zpravidla v podobě kompresivních návleků (kalhoty, rukávy apod.), uvnitř kterých jsou komory, které se nafukují podle předem nastaveného programu.

Při nafukování návleky zvyšují svůj objem, čímž tlačí na svaly, a příznivě tak působí na lymfatický a cévní systém. 

Jak probíhá manuální lymfatická masáž?

Během manuální lymfodrenáže terapeut jemným tlakem ruky provádí speciální hmaty, jež uvolňují lymfu. Manuální lymfatická masáž cílí na podkoží, kde proudí lymfa, nikoliv na svaly. 

Hmaty terapeut opakuje 3× až 7×, aby se lymfatický systém dostatečně aktivoval, a masáž probíhá v pomalém tempu. Při masáži se respektuje tok lymfy, směr hmatů je tedy odlišný než u klasické masáže. 

Jak často docházet na lymfatickou masáž?

Abyste vytěžili z účinků lymfatické masáže maximum, je třeba ji absolvovat opakovaně. Minimálně se doporučuje pět, ideálně však deset, lymfodrenáží v průběhu několika týdnů. 

  1. I když jsou mnohdy účinky viditelné už po první lymfodrenáži, jedna masáž může přinést pouze krátkodobý efekt odvodnění, pokud jsou však vaším cílem dlouhodobé výsledky, je třeba docházet pravidelně.
  2. Optimální je dvakrát ročně absolvovat deset lymfodrenáží a navíc jednou za měsíc jednu až dvě takzvané udržovací lymfodrenáže. Mezi jednotlivými masážemi by měl být odstup alespoň dva dny. 

Jak se chovat po lymfatické masáži?

Pro zvýšení účinků lymfodrenáže je třeba dodržovat několik zásad po absolvování masáže. Naprosto zásadní je dostatečný přísun tekutin. Vyvarovat byste se měli pití alkoholu, kávy a kouření. Proč? Abyste ulevili čisticím orgánům při odbourávání uvolněných odpadních látek a soli. 

V den masáže je také prospěšné mít dostatek pohybu. Činnost svalů totiž zajišťuje pohyb lymfy, čímž se účinek lymfodrenáže zvyšuje. 

V jakých případech není lymfatická masáž vhodná?

Ne vždy je vhodné lymfatickou masáž absolvovat. Lymfatická masáž není doporučená těhotným ženám v prvním trimestru, ženám s rizikovým těhotenstvím a také osobám s akutním nádorovým onemocněním, virózou, horečkou, vysokým krevním tlakem a onemocněním štítné žlázy, žil, srdce a cév

K dalším kontraindikacím patří infekční a bakteriální onemocnění, akutní alergie a kožní vyrážky. Pokud váháte, jestli je pro vás vhodné masáž absolvovat, raději se zeptejte svého lékaře.

Závěr: Proč uvažovat o lymfatické masáži?

  • Lymfatický systém se úzce pojí s imunitním systémem. Je nesmírně důležitý pro správný chod našeho organismu. Pokud lymfatický systém nefunguje správně, může se to projevit otoky, zadržováním vody, příbytky na váze, zvýšenou únavou nebo bolestmi hlavy. 
  • Lymfatická masáž neboli lymfodrenáž podporuje správnou činnost lymfatického systému a pojí se s řadou benefitů pro zdraví i vzhled pokožky těla. Redukuje celulitidu i otoky, zlepšuje imunitu, má regenerační i relaxační schopnosti a může pomoci od příznaků některých onemocnění. 
  • Rozlišujeme dva typy lymfatických masáží – přístrojovou a manuální lymfodrenáž. Při přístrojové masáži se používají speciální přístroje, nejčastěji v podobě kompresních návleků. Při manuální masáži provádí terapeut jemným tlakem ruky speciální hmaty.
Mgr. Hana Fabianová, MBA