Jak pomůže lymfatická masáž v těhotenství?

Trápí vás v těhotenství pocity těžkých nohou, únava nebo časté nadýmání? Jedno z nejkrásnějších období v životě ženy často doprovází řada nepříjemných symptomů, které mají negativní vliv na její fyzickou i psychickou pohodu.

Naštěstí existují způsoby, jak tyto problémy řešit nebo jim dokonce předejít. Účinnou terapií může být lymfodrenáž, která pročistí tělo od škodlivých látek, pomůže s odstraněním nadbytečných tekutin z tkání a dodá tělu chybějící energii.

Význam lymfodrenáže v těhotenství

Během těhotenství dochází k celé řadě hormonálních změn – tělo udržuje produkci progesteronu, estrogenu a prolaktinu, které jsou pro vývoj plodu nezbytné, zároveň ale mohou způsobit fyzický diskomfort.

Hormonální výkyvy postihující žilní stěny v kombinaci se zvýšeným tlakem rostoucí dělohy na okolní cévy mohou bránit správné cirkulaci krve a přispívat ke vzniku křečových žil. Tento stav bývá také příčinou hromadění tekutin a toxinů způsobující nepříjemné otoky, nadýmání a celkovou únavu.

Abyste těmto komplikacím předešli, je důležité obnovit přirozený tok lymfy, jejíž funkcí je odvádět odpadní látky a přebytečnou tekutinu z těla. Jedním z efektivních způsobů, jak tento proces podpořit, je lymfodrenáž.

Lymfatická masáž v těhotenství je prováděna manuálně, a to pomocí jemných a rytmických pohybů, které pomáhají otevřít lymfatické cévy a směřovat tok lymfy směrem k uzlinám, které odpadní látky filtrují.

S čím lymfodrenáž může pomoct

Zmírnění otoků

Lymfatická masáž pomáhá odvodnit tělo od přebytečných tekutin z tkání, které způsobují otoky kotníků a chodidel

Snížení pocitu těžkých nohou

Masážní pohyby podporují cirkulaci krve a lymfy, a ulevují tak od pocitu těžkosti v končetinách

Prevence křečových žil

Díky podpoře krevního oběhu dochází ke snížení tlaku na žilní stěny, který způsobuje vznik křečových žil

Podpora imunity

Lymfodrenáž umožňuje odstranění odpadních látek z těla, a zvyšuje tak obranyschopnost organismu během těhotenství

Více energie a lepší spánek

Hlubší spánek, méně stresu a celkové zklidnění organismu je nesporným benefitem lymfatické masáže

Lepší trávení

Stimulace lymfatického systému pozitivně ovlivňuje krevní oběh, čímž podporuje správné trávení

Odstranění bolestí

Pravidelné masáže navozují pocit relaxace a ulevují od bolesti zad, kloubů a svalů

Snížení rizika vzniku strií

Lymfodrenáž zvyšuje elasticitu pokožky a snižuje riziko vzniku strií během těhotenství

Příprava těla na porod

Masáž pomáhá uvolnit napětí, zejména v oblasti zad a pánevního dna, a zvyšuje tak šanci na snadný a plynulý porod

Urychlení poporodní rekonvalescence

Stimulace lymfatického systému a podpora krevního oběhu pomáhá rychlejšímu zotavení těla po porodu

Je lymfatická masáž v těhotenství bezpečná?

Obecně je lymfodrenáž v těhotenství považována za bezpečnou, vyžaduje však zvýšenou opatrnost. Je proto důležité, aby proceduru prováděl kvalifikovaný terapeut, který má pro masáž těhotných žen potřebnou kvalifikaci a dostatek zkušeností. Lymfodrenáž také nezapomeňte konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem, který zváží možné kontraindikace a poradí s výběrem vhodného terapeuta.

V případě bezproblémového průběhu těhotenství je lymfatická masáž vhodná od konce prvního trimestru, který bývá pro vývoj plodu kritický. Ve druhém a třetím trimestru se lymfodrenáž doporučuje 1 – 4x měsíčně, v závislosti na individuálních potřebách a zdravotním stavu klienta.

Závěr

Lymfatická masáž může být pro těhotné ženy zdrojem uvolnění a relaxace, ale také řešením mnoha problémů. Při pravidelných terapiích dochází k redukci otoků, snížení pocitu těžkých nohou, lepšímu trávení či zmírnění bolestí kloubů a svalů. Benefitem může být i snížené riziko strií, příprava těla na porod, více energie a lepší spánek či urychlení poporodní rekonvalescence.

Mgr. Alexandra Bednářová