Přístrojová lymfodrenáž

Jak už z názvu přístrojová lymfatická masáž neboli přístrojová lymfodrenáž vyplývá, jedná se o speciální masážní techniku zaměřenou na lymfatický systém, který je úzce spojený s imunitním systémem. V následujících řádcích se dozvíte, jak přístrojová lymfodrenáž probíhá, jaké jsou její účinky i pro koho je vhodná.

Co je to přístrojová lymfatická masáž?

Přístrojová lymfodrenáž je oblíbená, účinná procedura, jejímž cílem je navrácení lymfatického systému do správné kondice. Jedná se o neinvazivní ošetření, které využívá nastavené tlaky ke stlačování různých oblastí těla. Vzhledem k tomu, že je tato masáž založená na tlakových vlnách, nazývá se také jako kompresní terapie, tlaková terapie nebo presoterapie. Přístrojová lymfatická masáž efektivně ovlivňuje tok lymfy, čímž přispívá k odvádění toxinů a škodlivých látek z těla pryč.

Benefity přístrojové lymfatické masáže

Účinků, které jsou spojené s přístrojovou lymfodrenáží, je celá řada, procedura přináší jak zdravotní, tak i kosmetické benefity.

Zdravotní benefity

  • detoxikace organismu,
  • posílení imunity,
  • prevence otoků,
  • prevence křečových žil,
  • zmírnění bolestí hlavy,
  • odbourání stresu a zmírnění únavy,
  • zmírnění příznaků některých onemocnění.

Kosmetické benefity

  • redukce celulitidy,
  • zpomalení stárnutí pokožky,
  • zpevnění podkoží,
  • zlepšení stavu pokožky.

Jak přístrojová lymfodrenáž probíhá?

V kvalitním salonu by vám měli při příchodu popsat a vysvětlit celou proceduru. Zeptat by se vás také měli na váš zdravotní stav, rodinné anamnézy, životní styl a typ zaměstnání. Díky těmto informacím vám mohou přístroj nastavit na míru. Některé salony dokonce provádějí vstupní diagnostiku pomocí profesionálních měřících přístrojů, jako je Tanita a InBody.

Při samotné přístrojové lymfodrenáži vám personál pomůže s „obléknutím“ do kompresních návleků, které se skládají ze speciálních vzduchových komor, jež se dle nastaveného programu střídavě nafukují. Následovat by vždy mělo provedení bazálního ošetření uzlin na přední straně krku. Kdyby se vynechalo, mohla by masáž namísto pomoci uškodit. Po spuštění navoleného programu se vytváří postupující tlak a vznikají lehké vlny podle zásad lymfodrenáže. Lymfodrenáž obvykle trvá 30 až 60 minut v závislosti na velikosti ošetřované oblasti a technice nastavení přístroje. Během této doby budete pouze ležet a relaxovat.

Poté, co přístrojová lymfodrenáž skončí, měli byste se cítit příjemně uvolnění. Běžná je lehká únava nebo ospalost a také nutkání na močení. V případě, že se dostaví silnější bolesti hlavy nebo nevolnost, měli byste se o dalších návštěvách poradit se svým lékařem.

Jak se na přístrojovou lymfatickou masáž obléci?

Přístrojovou masáž by se měla vždy podstupovat ve spodním prádle, které by nemělo být těsné, protože by mohlo znesnadnit rozpohybování lymfy. Z hygienických důvodů vám člověk, který proceduru provádí, dá speciální tenký oblek. V případě, že masáž probíhá prostřednictvím návleků dolních končetin, dostanete tenké kalhoty.

Kdy je přístrojová lymfodrenáž vhodná?

Přístrojová lymfatická masáž je vhodná pro všechny, jejichž lymfatický systém nefunguje tak, jak by měl. Proceduru často vyhledávají lidé, které trápí otoky nebo celulitida, ti, kteří chtějí zmenšit obvod problematických partií a také sportovci, jež ji navštěvují z důvodu regenerace svalů. Absolvovat ji však mohou všichni, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví a na chvíli si odpočinout.

Kdy nechodit na přístrojovou lymfodrenáž?

Přístrojová lymfodrenáž není vhodná pro osoby s akutním nádorovým onemocněním, horečkou, vysokým krevním tlakem a také onemocněním štítné žlázy, srdce, žil nebo cév. Ke kontradikcím této procedury patří i infekční a bakteriální onemocnění a rizikové těhotenství. Vyhnout by se jí měly také ženy v prvním trimestru těhotenství. V případě lehčího onemocnění, jako je například nachlazení, se doporučuje poradit se s v salonu nebo studiu, kde na masáž docházíte.

Jak často je přístrojová lymfodrenáž vhodná?

Přístrojovou lymfatickou masáž je možné absolvovat každý druhý den nebo dvakrát týdně podle typu potíží a očekávaného efektu. Pro dosažení co nejlepších výsledků se doporučuje absolvovat minimálně 10 až 12 procedur v průběhu několika týdnů. Krátkodobý efekt může přinést již první masáž, k dosažení dlouhodobých výsledků je však nezbytných minimálně 5 procedur.

Jaká je orientační cena přístrojové masáže?

Cena přístrojové lymfodrenáže se liší město od města a salon od salonu. Obecně je však možné říci, že se cena 60 minut masáže pohybuje od 1000 do 2000 Kč. Řada salonu a studií navíc nabízí zvýhodněné balíčky. Přístrojová lymfatická masáž je obvykle výrazně levnější než ta manuální. Hodina manuální masáže stojí okolo 1 500 Kč. Manuální lymfodrenáž totiž vyžaduje precizní přístup lymfoterapeuta, který se vám bude věnovat po celou dobu.

Kam na přístrojovou lymfodrenáž zajít?

Přístrojovou lymfatickou masáž používají jak kosmetické salony jako nástroj, který zlepšuje stav a vzhled pokožky, a také zdravotnická zařízení k léčebným účelům. V současné době najdete takřka v každém větším městě hned několik salonu, které přístrojovou lymfodrenáž nabízejí. Jak si tedy vybrat ten správný? Ideálně se předem informujte, jak přístrojová lymfodrenáž probíhá a jaký přístroj v salonu používají.

Kdo přístrojovou lymfatickou masáž provádí?

Manuální lymfodrenáž může provádět pouze takzvaný lymfoterapeut – tedy člověk s perfektní znalostí anatomie a lymfatického systému, který absolvoval speciální kurz. Přístrojová lymfodrenáž žádné speciální školení a vzdělání nevyžaduje. Je však třeba říci, že by přístrojovou lymfodrenáž měl vždy provádět člověk, který umí ručně rozmasírovat mízní uzliny na krku. Tento krok je totiž nezbytný před každou lymfatickou masáží. Pokud by se lymfodrenáž provedla bez počátečního „otevření“ odtokových cest, mohlo by dojít ke zhoršení otoku. V případě, že tedy salon tento krok nedělá, nenavštěvujte ho. Člověk, který lymfodrenáž provádí, by měl samozřejmě také umět přístroj ovládat a nastavit ho na míru každému zákazníkovi.

Jak by měl vypadat kvalitní přístroj na přístrojovou lymfodrenáž?

Základním předpokladem k úspěšným výsledkům při přístrojové lymfodrenáži je samozřejmě kvalitní přístroj. Rozdíly mezi jednotlivými přístroji mohou být opravdu velké a platí, že čím jsou návleky kvalitnější, tím je ošetření účinnější. Jaké parametry jsou tedy rozhodující?

  • Počet komor: Důležitým parametrem je počet komor. Obecně platí, že čím více komor přístroj má, tím je tlaková terapie komplexnější a účinnější. Nejzákladnější systémy mají 2 x 4 komory, profesionální přístroje by však měly nabízet minimálně 2 x 10 komor a více. Tento počet zaručuje, že se jednotlivé komory přizpůsobí tělu.
  • Rozmístění komor: Podstatné je i to, jakým způsobem jsou jednotlivé komory v návlecích podkládané. Levnější systémy umísťují komory vedle sebe. Ideální však je, aby byly komory poskládány tak, že se částečně překrývají, a eliminují se tím hluchá místa.
  • Zpracování aplikátorů: Většina přístrojů má návleky fixované suchým zipem, vhodnější jsou však klasické zipy, které mají vyšší schopnost držet natlakované komory.
  • Pokrytí partií těla: Klíčové je i to, do jaké míry návleky pokrývají partie těla. Ke komplexní lymfodrenáži je nezbytné, aby masírovaly nohy od nártů přes lýtka a stehna až po břicho bez přerušení některé oblasti.
  • Tlak: Tlak přístroje by se měl pohybovat okolo 70 až 90 mmHg, vyšší tlak se sice používá ve zdravotnictví, ale pouze v případě specializovaných cévních procedur se speciálními návleky.
  • Ovládání vzduchových komor: Profesionální přístroje na lymfatickou masáž by měly dokázat ovládat i 3 komory v jedné nohavici ve stejném čase. Ty nejpokročilejší systémy dokáží před samotnou masáží uvolnit i lymfatické uzliny v tříslech, případně v podpažních jamkách.
  • Systémy na ruce a horní část těla: Ve většině salonu se setkáte s návleky na nohy, některé salony však nabízejí i rukávy na horní končetiny nebo systémy pro kompletní horní část těla, které svým vzhledem připomínají bundu.
  • Účel použití: Na trhu je aktuálně k dostání široká škála přístrojů na lymfatickou masáž. Některé jsou určeny pouze k provádění kosmetické lymfatické masáže, jiné jsou vhodné i k rehabilitaci. Nejpokročilejší systémy obvykle najdete ve zdravotnických zařízeních. Zakoupit si můžete i přístroj pro domácí použití, tyto přístroje však zpravidla nedosahují také kvality jako profesionální přístroje, což se promítá do výsledku masáže.

Jak se připravit na lymfatickou masáž?

Správná příprava může umocnit blahodárné účinky přístrojové lymfodrenáže. Odborníci radí zvýšit přísun některých živin, například vitamínu C, nebo užívat bylinky na podporu detoxikačních procesů jater a ledvin před i po masáži. Na masáž se dostavte dobře hydratovaní (před masáží vypijte alespoň 500 ml vody) a ideálně přijďte s prázdným žaludkem, případně si dejte lehkou svačinu. Před masáží nebo bezprostředně po ní také nepijte alkohol.

Co dělat a nedělat po lymfodrenáži?

Lymfatická masáž shromažďuje toxiny do krevního oběhu k odstranění. Abyste odstranění toxinů napomohli, doporučujeme naplánovat ihned po masáži lehký pohyb v délce zhruba 10 až 15 minut, vhodná je například krátká procházka nebo jóga. Po přístrojové lymfodrenáži a lehkém pohybu by měl ideálně následovat celodenní odpočinek, který tělu umožní, aby se regenerovalo.

Jak se liší přístrojová lymfodrenáž od té manuální?

Podobné účinky, které přináší přístrojová lymfodrenáž, jsou spojené i s manuální lymfatickou masáží. Ta se na rozdíl od přístrojové provádí ručně prostřednictvím jemných, pomalých hmatů bez jakýchkoliv olejů nebo jiných přípravků. Vždy by ji měl provádět lymfoterapeut, který má znalost lymfatického systému a absolvovat školení či kurz. Manuální masáž je časově náročnější, celotělová masáž může trvat i několik hodin.

Jaké jsou výhody a nevýhody přístrojové lymfodrenáže oproti manuální?

Nespornou výhodou přístrojové lymfodrenáže v porovnání s tou manuální je, že je levnější o stovky korun a je také dostupnější. Má ale i své nevýhody a limity. V porovnání s ruční technikou je méně individuální, ideálně by se proto měla využívat pouze jako doplněk manuální techniky.

Srovnání jednotlivých metod přístrojové lymfodrenáže

Typ zařízeníFunkčnostAplikaceVýhodyZohlednit
Pneumatická kompresní zařízeníNafukovací rukávy/nohavice/manžety zajišťují řízený tlak vzduchu a vytvářejí pulzující kompresi.Snížení otoků, ošetření lymfedému, žilní nedostatečnostRytmický tlak napodobuje přirozený tok lymfy.Potřeba odborného vedení pro optimální nastavení a aplikaci.
Sekvenční kompresní terapieVícekomorový oděv se postupně nafukuje/vyfukuje, čímž vytváří kompresi připomínající vlnu.Léčba lymfedému, žilní nedostatečnost, zotavení po operaciNapodobuje přirozené stahy lymfatických cév.Pro účinnost je zásadní správná velikost, musí “sedět”.
Přerušovaná pneumatická kompresePřerušované cykly komprese s nastavitelným tlakem.Pooperační rekonvalescence, sportovní rehabilitace, zadržování tekutinPřizpůsobitelná intenzita a doba trvání komprese.Je třeba zohlednit kontraindikace specifické pro pacienta.
Lymfatické masážní strojeLymfatické masážní stroje Mechanizované válečky nebo vibrační mechanismy pracují s tkáněmi a stimulují tok lymfy.Estetické a ozdravné účely, redukce celulitidyCílená aplikace pro lokální lymfatickou stimulaci.Potřeba profesionálního školení pro správnou techniku a bezpečnost pacientů
Kompresní oděvy s inteligentní technologiíOděvy integrované s inteligentními senzory a adaptivními algoritmy pro dynamické nastavení komprese.Různé, včetně pooperačních, léčba lymfedému, sportPrůběžné monitorování umožňuje individuální přizpůsobení.Mohou být nákladnější kvůli integrované technologii; odborný dohled.

Závěr: Vyplatí se zajít na přístrojovou lymfatickou masáž?

Přístrojová lymfodrenáž je bezesporu velmi účinnou a osvědčenou procedurou s celou řadou kosmetických i zdravotních benefitů. Abyste však dosáhli požadovaných výsledků, je třeba na masáž docházet opakovaně a rozhodnout se pro správný salon, který vždy před zahájením masáže provádí manuální masáž mízních uzlin. Klíčový je samozřejmě také přístroj, který salon nebo zdravotnické zařízení používá.

Mgr. Hana Fabianová, MBA