Lymfodrenáž jako možná léčba křečových žil

Trápí vás otoky nohou, varixy či bolestivé křeče? Lymfatická masáž nabízí efektivní alternativu k tradičním léčebných metodám, jako je chirurgický zákrok nebo farmakoterapie. 

Procedura umožňuje dlouhodobé zlepšení stavu bez vedlejších účinků, navíc pomáhá s řadou dalších problémů spojených s lymfatickým systémem a účinně působí také jako prevence.

Příčiny vzniku křečových žil

Křečové žíly, neboli varixy, jsou důsledkem poruch cévního systému, kdy chlopně v žilách nefungují správně, a omezují tak průtok krve, která se v žíle hromadí. Na jejich vznik má vliv řada faktorů, mezi které nejčastěji patří:

Genetika: více než 90 % pacientů má ke vzniku křečových žil genetickou predispozici

Nedostatečný pohyb: nedostatek fyzické aktivity a dlouhodobé stání či sezení mohou narušit cirkulaci krve v dolních končetinách a přispět k rozvoji křečových žil

Vyšší věk: křečové žíly se častěji vyskytují s přibývajícím věkem, kdy se elasticita žilních stěn a chlopní snižuje

Pohlaví: ženy jsou obecně na vznik křečových žil náchylnější, především z důvodu hormonálních změn během těhotenství, při menstruaci nebo v menopauze

Obezita: nadváha zvyšuje žilní tlak, ztěžuje průtok krve z dolních končetin zpět do srdce, a podporuje tak vznik křečových žil

Jak funguje lymfatická masáž

Lymfodrenáž je jednou z nejefektivnějších metod moderní fyzioterapie, která se využívá v rámci léčby žilní nedostatečnosti. Hlavním faktorem vedoucím ke vzniku křečových žil je špatná cirkulace krve. Pokud krevní oběh není dostatečný, dochází k hromadění krve v žilách, což způsobuje jejich rozšíření a následné zkroucení.

Lymfatická masáž využívá jemných a rytmických kompresí podporujících správnou funkci lymfatického systému a zlepšuje cirkulaci krve. Tento proces nejenže snižuje riziko vzniku křečových žil, ale také brání prohlubování stávajících obtíží. Někteří pacienti se domnívají, že lymfatická masáž není pro léčbu těchto obtíží vhodná, ale u moderní přístrojové lymfodrenáže je tomu právě naopak. 

Přínosem lymfodrenážní terapie u pacientů s křečovými žílami je také její schopnost snižovat bolestivé otoky. Při lymfodrenáži dochází k odplavení nahromaděné tekutiny a toxických látek z těla, což zmírňuje tlak na žilní stěny a umožňuje redukci otoků.

Další způsoby léčby křečových žil

V prvotní fázi léčebného procesu se pacientům doporučuje používání kompresních punčoch. Vybrat si můžete návleky s různou intenzitou stažení, důležitá je ale také jejich velikost. Kompresní punčochy varixy sice neodstraní, ale uleví od bolesti. Díky použitému pevnému materiálu vytváří tlak na žíly, a podporují tak správnou cirkulaci krve. Zvládnou zastoupit pevnost žilní stěny a chlopním umožní efektivně fungovat.

Další možností léčby je farmakoterapie, tedy užívání léků ve formě tablet krémů či gelů. Ty jsou vhodné v akutních případech, kdy potřebujete ulevit od bolesti či nepříjemných otoků.

Poslední variantou je chirurgický zákrok, ke kterému se přistupuje v případě, že jiný přístup léčby nezabírá a potíže se stupňují. Moderní metody umožňují například odstranění křečových žil pomocí laseru či radiofrekvencí.

Závěr

Lymfodrenáž může být užitečnou terapeutickou metodou pro pacienty trpící křečovými žílami, případně účinnou prevencí jejich vzniku. Masáž pomáhá zlepšit krevní oběh, snižuje otoky a zmírňuje bolest, která křečové žíly často doprovází. Pokud chcete varixům předejít nebo zmírnit jejich projevy, poraďte se se svým lékařem a konzultujte možnost lymfodrenážní terapie.

Mgr. Alexandra Bednářová