Pokud plánujete svoji první návštěvu lymfodrenáže, možná si kladete otázku, jak podpořit cílený efekt masáže a zabránit nežádoucím účinkům. Poradíme vám, jak se chovat po lymfodrenáži a na co si dát pozor, abyste se cítili dobře a dostavil se požadovaný efekt.
Co je lymfatická masáž
Lymfatická masáž je terapeutická metoda zaměřující se na stimulaci lymfatického systému. Jestliže je průtok lymfy v těle optimální, dochází k odstraňování odpadních látek, toxinů a nadbytečné tekutiny z tkání.
Lymfatická masáž využívá jemných pohybů podporujících funkci lymfatického systému, a to buď přístrojově za pomoci speciálních nafukovacích návleků nebo manuálně. Výsledky lymfodrenáže lze pozorovat již po prvním sezení, pro dlouhodobý účinek je však vhodné podstoupit proceduru opakovaně.
Mezi hlavní přínosy lymfatické masáže patří redukce otoků, zmírnění příznaků chronických onemocnění a urychlení rekonvalescence po chirurgických zákrocích. Lymfodrenáž pomáhá s regenerací po náročném sportovním výkonu, odbourává stres, podporuje detoxikaci a zlepšuje funkci imunitního systému. Využívá se také v estetické medicíně, kdy usnadňuje redukci celulitidy, omlazuje pokožku a zlepšuje stav kůže.
Možné nežádoucí účinky lymfodrenáže
Lymfodrenáž můžete podstoupit ve zdravotnickém zařízení nebo v kosmetickém salonu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy by měla být masáž provedena pod dohledem odborného personálu, který dodržuje zásady správného průběhu lymfodrenáže.
Klíčová je důkladná příprava před samotnou terapií, při které dochází k otevření uzlin.
Pokud jde o přístrojovou lymfodrenáž, je nezbytné správné nastavení přístroje podle individuálních potřeb pacienta. Důležité je také dodržení základních hygienických podmínek, podrobné seznámení s procedurou a dostatečný příjem tekutin.
Zajištění těchto podmínek umožní bezpečný a komfortní průběh celé procedury, nicméně reakce organismu na lymfodrenáž jsou individuální a závisí na aktuálním zdravotním stavu pacienta.
Pokud zaznamenáte některé z vedlejších účinků, nemusíte se obávat, tyto stavy jsou způsobené aktivací metabolických procesů a zvýšenou rychlostí vylučování toxických látek z organismu. Obvykle odezní do 48 hodin po absolvování terapie a po prvních sezeních se zmírní, případně se přestanou projevovat úplně.
Mezi nejčastější vedlejší účinky patří:
- zvýšená produkce moči s tmavším zabarvením a odlišným zápachem: k odstranění toxických látek z těla dochází prostřednictvím vylučovacího systému, což může způsobit častější potřebu jít na toaletu, odlišné zbarvení i nezvyklý zápach moči
- žízeň a sucho v ústech: zrychlení lymfatického systému může vyvolat zvýšený pocit žízně a sucho v ústech
- „detoxikační chřipka“: pokud je organismus na detoxikaci citlivější, může reagovat podobně jako při chřipce a způsobit ospalost, bolest hlavy či nevolnost
Jak se chovat po masáži
Lymfodrenáž má nespočet zdravotních i estetických benefitů souvisejících se správnou funkcí lymfatického systému. Rozproudit lymfu však znamená aktivovat celou řadu tělesných procesů, což může zapříčinit dočasně zvýšenou zátěž na organismus. Je tedy potřeba, abyste po skončení terapie poskytli tělu adekvátní péči, a minimalizovali tak možné nežádoucí účinky.
Pijte dostatek vody
Pitný režim podporuje funkci ledvin a vylučovacího systému, který hraje klíčovou roli při vylučování odpadních látek uvolňujících se během masáže. Doporučuje se vypít alespoň 500 ml čisté vody či neslazeného čaje před masáží a dalších 500 ml po skončení procedury.
Omezte těžké jídlo
Po skončení lymfodrenáže si dopřejte lehčí stravu, která tělo nezatíží a umožní mu regenerovat. Vhodnou variantou je zeleninový salát, ovoce či polévka.
Dodržujte klidový režim
Lymfatická masáž je pro tělo náročný proces, jestliže se tedy po terapii cítíte unavení, dopřejte si odpočinek a relaxujte. Pokud naopak zaznamenáte příval energie, nenuťte se ležet a nic nedělat. Mírný pohyb tělu neuškodí, ideální je mu naslouchat a s fyzickou aktivitou to v daný den nepřehánět.
Noste volné oblečení
Volný a pohodlný oděv umožňuje bezproblémový průtok lymfy, a zvyšuje tak účinnost terapie. Komfortní oblečení navíc poskytuje prostor pro uvolnění a relaxaci, která je po absolvování lymfodrenáže žádoucí.
Nekonzumujte kofein, alkohol a omezte kouření
Nápoje obsahující kofein či alkohol tělo dehydratují, zpomalují cirkulaci lymfy a způsobují zadržování tekutin. Proto se po masáži pokuste tyto látky nekonzumovat a omezte také kouření.
Zařaďte lehké cvičení
Pokud se cítíte dobře, druhý den po masáži si zacvičte. Cvičení podporuje cirkulaci krve a s ním i průtok lymfy v těle. Čím efektivněji lymfa protéká, tím rychleji může odstraňovat přebytečné tekutiny a zbavovat organismus toxických látek.
Horkou koupel nahraďte vlažnou sprchou
Teplá voda způsobuje rozšíření cév a může tak narušit účinnost terapie a správnou funkci lymfatického systému. Alespoň 24 hodin po lymfodrenáži je proto ideální sprchovat se vlažnou vodou a horkou koupel si dopřát později.
Lymfodrenáž opakujte
Aby byl efekt lymfatické masáže dlouhodobý, je dobré proceduru pravidelně opakovat. Návštěvu terapie konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, který určí vhodnou frekvenci na základě vašich cílů, možností a aktuálních zdravotních potřeb.
Závěr
Po absolvování lymfodrenáže je důležité věnovat tělu odpovídající péči, která zajistí bezproblémový průběh i následnou regeneraci. V den masáže dbejte na dostatečný příjem tekutin, lehkou stravu, omezte kofein, alkohol a kouření. Noste volné oblečení, ve kterém je vám příjemně, a pokud se budete cítit unavení, dopřejte tělu odpočinek.
V den terapie se také vyhněte horké koupeli a raději ji nahraďte vlažnou sprchou. Jestliže se budete druhý den cítit dobře, zařaďte lehké cvičení, které účinek lymfodrenáže podpoří, a pokud je to možné, proceduru v potřebné frekvenci pravidelně opakujte.