Jak rozproudit lymfu?

Lymfatický systém je pro správné fungování našeho těla nezbytný. Podílí se na řadě důležitých procesů, včetně obranyschopnosti organismu. Nezdravý životní styl a nadbytek stresu však na funkci lymfatického systému působí negativně a způsobuje hromadění škodlivých látek v našem těle. Víte, jak lymfatický systém můžete podpořit a cítit se zase lépe?

Co je to lymfa a lymfatický systém

Lymfatický systém si můžeme představit jako spletenou soustavu tenkých cév rozvádějící po těle tekutinu označovanou jako tzv. lymfa neboli míza. Součástí lymfatických cév jsou také uzliny, které z protékající lymfy filtrují škodlivé mikroorganismy a další nežádoucí látky. Pomocí lymfatických cév denně odchází z tkání až dva litry tkáňového moku, který je přefiltrován a navrácen zpět do krevního oběhu. Tato tekutina má nažloutlou barvu, je podobná krevní plazmě a odstraňuje z tkání vše, co do nich nepatří. Pokud je lymfa ucpaná, dochází k zánětu a bolestivému otoku lymfatické uzliny. Špatná funkce lymfatického systému však souvisí s celou řadou zdravotních problémů i estetických nedokonalostí, které mají vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu.

Funkce lymfatického systému

Lymfatický systém hraje v našem těle nezastupitelnou roli a plní několik důležitých funkcí:

  • Odvádí z těla toxiny, viry, bakterie a další škodlivé látky 
  • Posiluje imunitní systém a obranyschopnost organismu
  • Odvádí z těla přebytečný tkáňový mok, a zabraňuje tak hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru způsobující tvorbu otoků 
  • Podílí se na udržování stabilního vnitřního prostředí, tzv. homeostázy

Jak poznat poruchu lymfatického systému

Příznaků poruch lymfatického systému může být celá řada a mnohdy je těžké rozlišit je od jiných zdravotních problémů. Pokud je však tento systém narušen, dochází k ukládání tekutin a vzniku otoků, které mohou způsobovat infekce, nedostatečný průtok lymfy a v nejzazším případě i rakovinu lymfatického systému. Jestliže tedy máte jakékoliv podezření, navštivte svého lékaře, který zjistí příčinu vašich problémů a navrhne adekvátní léčbu. 

Mezi nejčastější příznaky poruch lymfatického systému patří:

Otoky nohou, rukou či obličeje

Otoky jsou jedním z hlavních signálů, podle kterých poznáte, že něco není v pořádku. Obvykle dochází k otoku spodních či horních končetin nebo obličeje. Lymfatický systém, který má za úkol odvádět toxické látky z těla není schopen vykonávat svou funkci, čímž dochází k zadržování vody v tkáních a bolestivým otokům. Na postižených částech může být viditelná zduřelá pokožka nebo jiné kožní problémy.

Zažívací potíže

Ucpaný lymfatický sytém může způsobit hromadění toxinů v trávicím traktů a způsobit zažívací potíže. Časté bývá nadýmání, zácpa, průjem a bolesti břicha, které se zhoršují po jídle či konzumaci nevhodných potravin. 

Slabá imunita

Lymfatický systém zastává mimo jiné obrannou schopnost našeho těla, při jeho oslabení tedy organismus nemá takovou sílu bojovat vůči nemocem. Může docházet k častým respiračním infekcím, opakovanému nachlazení, ale i k horšímu hojení ran. Zhoršená funkce lymfatického systému je náročná zejména pro lidi s autoimunitním onemocněním nebo pro ty, kteří v nedávné době prodělali chirurgický zákrok.

Únava a nedostatek energie

Dlouhodobé vyčerpání může být také jednou z příčin oslabení lymfatického systému. Pokud je systém narušen, dochází v těle ke kumulaci odpadních látek, které organismus zatěžují. Pokles energie a únava jsou proto při poruchách lymfatického systému běžnými příznaky.

Kožní problémy

Kůže je orgánem, skrze který lymfatický systém odstraňuje část škodlivých látek. Při jeho blokaci nemohou toxiny odcházet z těla a u některých jedinců se problém projeví právě kožními problémy, jako je suchá pokožka, vyrážky nebo akné. 

Jak rozproudit lymfu a podpořit odvodnění těla

Buďte aktivní

Pravidelný pohyb a fyzická aktivita jsou základem zdravého lymfatického systému. Ten je úzce spjatý s krevním oběhem, pokud tedy podporujeme proudění krve, stimulujeme i samotnou lymfu. A který sport je pro rozproudění lymfy nejvhodnější? Nejlepších výsledků dosáhnete aerobní aktivitou nebo jógou, při kterých může krev s lymfou proudit snadněji, než při zátěžovém silovém cvičení, prospěšná je však jakákoliv fyzická aktivita. 

Dodržujte pitný režim

Dostatečný pitný režim je prevencí pro řadu zdravotních komplikací a správné fungování lymfatického systému není výjimkou. Voda pomáhá tělo hydratovat, rozproudit lymfu a odplavovat škodlivé toxiny z organismu. Ideální je vypít alespoň 2 až 3 litry denně, nejlépe vody či neslazeného čaje.

Zhluboka dýchejte

Umíte dýchat? Možná si říkáte, že na tom přece není nic těžkého, ne každý však ví, jak dýchat správně. Nejen pro správné fungování lymfatického systému je důležité dýchat spíše do břicha, než do hrudníku, a praktikovat tzv. jógový dech. Rychlost toku lymfy totiž můžete ovlivnit právě dýcháním, snažte se proto o hluboký nádech a výdech, který umožní potřebné rozpínání plic, a tím i uvolnění lymfatických cév. 

Zaměřte se na pestrou stravu

Kvalitní strava a vyvážený jídelníček mají na optimální průtok lymfy zásadní vliv. Pokuste se, aby každé hlavní jídlo obsahovalo ideální poměr bílkovin, sacharidů i tuků a hlídejte si také dostatečný příjem ovoce a zeleniny. Omezit byste naopak měli průmyslově zpracované potraviny, produkty s vysokým obsahem cukru, soli a transmastných tuků. Jinak řečeno, sladkosti, smažené a uzeniny nahraďte dostatkem kvalitního masa, ryb, mléčných výrobků, vajec, luštěnin a kvalitních rostlinných tuků v podobě ořechů, avokáda či semínek.

Omezte stres

Vyhnout se stresu je v dnešní uspěchané době téměř nemožné, pokud je však stresová zátěž dlouhodobá, ovlivňuje negativně nejen lymfatický systém, ale i celý organismus. Pokuste se udělat si na sebe čas, zapojte do svého života pravidelnou meditaci a uvolněte každodenní napětí procházkou na čerstvém vzduchu. 

Choďte do sauny a otužujte se

Střídání tepla a chladu má příznivý vliv na cévy a mízovody – teplo je rozšiřuje, zatímco chlad smršťuje. Toto rytmické střídání je prospěšné pro průtok krve i lymfy a docílit ho můžete například saunováním či otužováním. Pokud však trpíte závažnější poruchou lymfatického systému, návštěvu sauny nejprve konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Zajděte si na lymfatickou masáž

Lymfatická masáž je cílenou a velmi efektivní formou podpory lymfatického systému a její účinnost potvrzuje i řada zahraničních výzkumů. Jedná se o terapeutickou metodu, která pomáhá zlepšit průtok lymfy a odstraňuje toxické látky a nadbytečné tekutiny z našeho těla. Procedura se provádí buď manuálně pomocí speciálních masážních technik nebo za pomoci přístroje.

V průběhu lymfodrenáže dochází ke stimulaci lymfatického systému, a to prostřednictvím jemných tlaků a pohybů, které aktivují podkožní buňky a zrychlují průtok lymfy. Přístrojová lymfatická masáž pak probíhá ve speciálním nafukovacím návleku, který na tělo vyvíjí postupný tlak a jeho rytmus i rychlost lze přizpůsobit potřebám daného klienta.

Manuální lymfodrenážPřístrojová lymfodrenáž
Jako podpora při léčbě zdravotních problémů, estetická proceduraEstetická procedura, vhodná jako doplněk manuální formy
Časově náročnější, cca 60 – 90 minČasově méně náročná, cca 60 min
Finančně náročnější, v určitých případech může přispět či zcela hradit ZPFinančně dostupnější
Vyžaduje odborný přístupVyžaduje odborný přístup
Individuální přístup, lze aplikovat izolovaněIndividuální přístup není možný

Lymfatická masáž obličeje

Pokud potřebujete podpořit průtok lymfy v obličeji, ideální jsou jemné masáže pomocí krouživých pohybů ve směru od středu obličeje ven. Tyto rytmické tlaky zlepšují cirkulaci lymfy a pomáhají odplavit toxické látky. Využít můžete profesionální terapeutickou masáž, ale postačí vám i speciální pomůcky, kterými si obličej můžete pravidelně masírovat sami. Stimulaci lymfatických cest v obličeji podpoříte také několikaminutovými teplými obklady navlhčeným ručníkem.

Užívejte bylinky podporující lymfatický systém

Určité bylinky mají léčebné účinky příznivě ovlivňující lymfatický systém. Příkladem je echinacea, která posiluje imunitu a má protizánětlivý účinek. Se zdravým fungováním lymfatického systému vám může pomoct také astragalus zmírňující překrvení a otoky nebo měsíček lékařský s protizánětlivými a detoxikačními účinky. 

Závěr

Pravidelná péče o lymfatický systém je nezbytná pro udržení celkového zdraví a vitality. Jeho správná funkce snižuje riziko zdravotních komplikací, posiluje imunitní systém a má celou řadu estetických benefitů. 

Optimální tok lymfy můžete podpořit dostatečným pohybem, pitným režimem a zdravou životosprávou. Pomůže také správné dýchání, psychická pohoda, sauna či otužování, a pokud máte možnost, zařaďte pravidelné lymfatické masáže u odborného terapeuta. 

Podpora toku lymfy je ideální jako prevence, pokud vás však dlouhodobě trápí otoky či jiné zdravotní komplikace související s lymfatickým systémem, navštivte svého lékaře a konzultujte s ním léčebný plán, který bude vyhovovat vašim individuálním potřebám.

Mgr. Alexandra Bednářová